El iceberg A-68A se rompe: un gran bloque de hielo se ha desprendido de la punta superior del # A68A iceberg visto por imágenes capturadas por el @CopernicusEU # Sentinel3 misión. Esto podría deberse a la interacción del témpano con el fondo marino poco profundo.https://t.co/X7fHEuMZJM pic.twitter.com/an0XihPpWB
– Observación de la Tierra de la ESA (@ESA_EO) 18 de diciembre de 2020
Otra pieza rompió un glaciar gigante en el Atlántico Sur, cuyo viaje ha sido observado recientemente de cerca por científicos debido a la posible amenaza para la vida silvestre en la isla deshabitada de Georgia del Sur. Además, la masa de hielo ha girado 180 grados debido a las corrientes submarinas, lo que no significa que eventualmente se pierda el continente, dijo la Agencia Espacial Europea (ESA), que monitorea el glaciar con sus satélites.
Compartir en Facebook
Compartir en Twitter
Compartir en LinkedIn
Impresión
Copia la dirección URL
Dirección corta
Cerrar
El gigante kra llamado A68a se separó del glaciar antártico Larsen-C en 2017 y se ha estado moviendo en alta mar desde entonces. Mientras tanto, dos partes más pequeñas se han desprendido del glaciar original: la A68b y la A68c.
Obří ledovec putuje Atlantikem. Vědci se obávají srážky s ostrovem Jižní Georgie, domovem tučňáků
Číst článek
Nyní ledovec přišel i o svou špičku a ta dostala jméno A68d. Původně měl ledovec rozlohu 5800 čtverečních kilometrů, podle posledních měření se zmenšil zhruba na 4200 kilometrů čtverečních, což je plocha o něco málo menší než Pardubický kraj.
Ledovec se nyní nachází asi 50 kilometrů od pobřeží Jižní Georgie, což je malý ostrov ležící asi 1400 kilometrů východně od pobřeží Argentiny a patřící k britskému zámořskému území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy.
Likvidace podmořského života?
Pokud nezmění kurz, uvízne podle odhadů v mělčinách u ostrova, což by mohlo v podstatě zlikvidovat tamní podmořský život. Pokud uvázne na úbočí ostrova, může trvat až deset let, než roztaje nebo se odlomí.
Asi dvěma milionům tučňáků, kteří na ostrově žijí, by pak zatarasil přístup k moři, kde shánějí potravu pro svá mláďata. Rozpouštějící se sladká voda by zase způsobila, že moře bude nehostinné pro fytoplankton a další organismy.
To, že ledovec zachytil jiný proud, podle oceánologa Gerainta Tarlinga z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) zatím znamená jen to, že nejspíš neskončí v pobřežních vodách u jihozápadní části ostrova, ale spíše u té východní. „Stát se může všechno, v tom ohledu se nic nezměnilo,” citovala Tarlinga agentura Reuters.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít
«Nerd de Internet. Comunicador. Escritor malvado. Orgulloso geek de viajes. Emprendedor. Fanático de la cultura pop».